Обавјештење

Датум: 05. авг. 2020. - Обавјештења


Прве инсталације опреме у склопу програма Farcross

Инсталирање се одвијало у склопу реализације Радног пакета 5 „Пробно увођење, демонстрација и процјена (DLR-H DEMO): Комплексна технологија управљања мрежом при рјешавању проблема везаних за прекограничне преносне капацитете далековода“

У јуну 2020. радни тим Хрватског оператора преносног система (ХОПС), у сарадњи са тимовима компанија BME, C&G, ROTECH, UM, LINEVISION, успјешно је инсталирао сензоре на једном далеководу унутар Хрватске. Ово је прва од четири планиране уградње у различитим државама (Аустрији, Мађарској, Хрватској, Грчкој) у којима ће сензори бити инсталирани на загушеним интерним и прекограничним далеководима, као дио приједлога рјешења које ФАРКРОС (FARCROSS) нуди за демонстрацију. Инсталирање је обављено у вријеме када је далековод био искључен, уз поштовање свих потребних сигурносних правила.

Планирани распоред инсталираља у 1. години:

  • ХОПС – интерни далековод Сењ – Мелина (ЦР), јун 2020.
  • МАВИР – прекогранични далековод Год – Левице /God – Levice/ (ХУ-СК), јул 2020.
  • АПГ – интерни далековод Ернштофен – Валсе /Ernsthofen – Wallsee/ (АТ), август 2020.
  • ИПТО – прекогранични далековод Солун – Благоевград (ГР-БУ), септембар 2020.

Циљ ове демонстрације је приказати како оператори система користе динамички приступ одређивању граница оптерећења водова (DLR – Dynamic Line Rating) и сензорске технологије за ефикасно управљање преносном мрежом, чиме се повећава прекогранична флексибилност јер је омогућен већи прток енергије из обновљивих извора. Уз метод ДЛР, који нуди технику праћења далековода у реалном времену, постојећи далеководи могу бити максимално и сигурно искориштени на економичан начин.

Према томе, овим инсталирањем ФАРКРОС је корак ближе ка остварењу својих циљева као што су побољшани прекогранични токови и трговина те боља употреба инфраструктуре кроз повећање флексибилности граница оптерећења за 50%.