Датум: 14. мар. 2025. - Обавјештења
Balkan Solar Summit 2025, водећа регионална конференција посвећена промоцији и развоју обновљиве енергије на западном Балкану, одржана је 27. и 28. фебруара 2025. године у Бањалуци. Овај значајан догађај окупио је стручњаке, пословне лидере, доносиоце одлука и иноваторе како би заједнички размотрили кључне изазове и могућности у енергетској транзицији. На конференцији су активно учествовали и представници Независног оператера система у БиХ.
Генерални директор НОСБиХ-а, др Немања Пандуревић учествовао је на панелу „CBAM – Препрека или подстицај у процесу декарбонизације“? Овај панел окупио је еминентне стручњаке како би заједно сагледали стварне ефекте регулативе CBAM – од њеног утицаја на производњу електричне енергије до потенцијала за подстицање или успоравање транзиције ка одрживим изворима енергије. Дискутовало се о кључним изазовима и могућностима које доноси CBAM, као и о томе који су најреалнији и најефикаснији сценарији за декарбонизацију енергетског сектора на западном Балкану.
Руководилац сектора за стратешко планирање и развој, Обрад Шкрба учествовао је на панелу „Интеграција обновљиве енергије у електроенергетски систем с рјешењима за складиштење – Energy Storage Systems“. На овом панелу разговарало се о практичној примјени батеријских система за одржавање стабилности мреже, техничким и финансијским аспектима ових рјешења као и примјерима успјешних имплементација у напредним и транзиционим енергетским системима. Кроз дискусију са врхунским стручњацима, разговарало се о и о томе како технологије за складиштење енергије могу постати срце одрживог енергетског система – стварајући сигурност, флексибилност и спремност за будућност обновљивих извора енергије.
Главни диспечер – руководилац Сектора управљања системом у реалном времену, Бојан Ребић учествовао је на панелу „Стабилност и сигурност енергетског система у условима транзиције на обновљиве изворе енергије“. Уз стручњаке из области енергетике, доносиоце одлука и операторе мрежа, на овом панелу фокус је стављен на стварне узроке рањивости система, лекције из недавних догађаја и конкретне кораке ка унапређењу сигурности. Ова дискусија понудила је одговоре на то како регија може изградити отпорније мреже, које ће подржати раст обновљивих извора енергије и осигурати стабилно снабдијевање у условима енергетске транзиције.
Кроз различите сесије и панел дискусије, учесници су имали прилику да добију увид у најновије трендове, регулативе и технологије из области соларне енергије.